Text Stanov České znalecké komory ke stažení je uveden na konci stránky.
§ 1
Česká znalecká komora, z.s. (dále jen "Komora") je samosprávnou znaleckou profesní organizací. Sídlem Komory je Praha. Komora působí na území České republiky. Komora má právní postavení samostatné právnické osoby s vlastní právní odpovědností. Komoru tvoří její složky, kterými jsou sekce, a u Komory začleněné spolky sdružující znalce. Sekce jsou základním organizačním článkem Komory, který nemá právní subjektivitu. U Komory začleněné spolky jsou právnickými osobami a v právních vztazích vystupují svým jménem a nesou odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Do Komory jsou začleněny na základě svého rozhodnutí a po schválení představenstvem Komory.
§ 2
Posláním a hlavním předmětem činnosti Komory je sdružovat znalce, přispívat k jejich dalšímu profesnímu růstu, a navenek hájit a prosazovat profesní zájmy znalců. Komora plní své poslání a hlavní předmět své činnosti zejména tím, že působí na soustavný růst odborné úrovně svých členů stanoví pravidla profesní etiky a chování členů Komory (Etický kodex) spolupracuje s jinými tuzemskými, případně i zahraničními profesními organizacemi hájí a prosazuje oprávněné profesní zájmy, a to zejména u orgánů veřejné moci sjednává profesní pojištění odpovědnosti pro své členy a účastní se likvidace pojistných událostí poskytuje svým členům bezplatné poradenství v souladu s posláním Komory. Komora může k zajištění svého poslání a hlavního předmětu činnosti poskytovat služby a provádět jinou výdělečnou činnost.
§ 3
Vedlejším předmětem činnosti je:
§ 4
V souladu s těmito stanovami mohou jménem Komory nabývat práv a zavazovat se pouze statutární orgány Komory. Jménem sekcí mohou jednat, nabývat práv a zavazovat sekci v souladu s těmito stanovami její vlastní zvolení zástupci, a to v rozsahu pověření představenstvem Komory vystaveným písemně statutárními zástupci Komory. Statutární zástupci začleněných spolků mohou jednat jménem celé Komory jen na základě pověření představenstvem Komory vystaveným písemně statutárními zástupci Komory.
§ 5
Majetek Komory tvoří finanční prostředky, věci a majetková práva včetně práv k výsledkům duševní činnosti. Majetek Komory je vlastnictvím Komory jako celku. S majetkem Komory (vyjma majetku vytvořeného sekcí pro zajištění její činnosti) má právo hospodařit představenstvo Komory. Bližší zásady hospodaření s majetkem Komory může upravit vnitřní předpis. S majetkem vytvořeným sekcí může hospodařit jen tato sekce. Jiná sekce ani jiný orgán Komory jej nesmí bez souhlasu sekce zcizit, zatížit zástavou, věcným břemenem, předkupním právem, zadržet jej, pronajmout apod. Sekce poskytuje plnou součinnost, aby mohla Komora řádně a včas plnit všechny své zákonné (zejména účetní a daňové) povinnosti. Začleněné spolky mají vlastní majetek a samostatnou majetkovou odpovědnost. Jiný orgán Komory jej nesmí bez souhlasu tohoto spolku zcizit, zatížit zástavou, věcným břemenem, předkupním právem, zadržet jej, pronajmout apod. Komora, sekce i začleněné spolky sestavují samostatné rozpočty a hospodaří podle nich. Výsledky hospodaření Komory projednává a schvaluje sněm. Výsledky hospodaření sekce projednává a schvaluje valná hromada sekce.
§ 6
Členem Komory se může stát na základě svého rozhodnutí každý znalec jmenovaný podle Zákona o znalcích, který se ztotožňuje s posláním a činností Komory, chce se podílet na naplňování společných zájmů s ostatními členy Komory a souhlasí se Stanovami a Etickým kodexem Komory.
Členství vzniká:
Uchazeč o členství podává členskou přihlášku podle své odbornosti výboru té sekce (výborům těch sekcí), do jejíž (jejichž) činnosti se chce zapojit. Výbor sekce rozhodne o přijetí za člena sekce do 1 měsíce od doručení přihlášky. V případě nepřijetí má uchazeč právo odvolat se do 1 měsíce prostřednictvím výboru sekce k valné hromadě sekce, která o odvolání rozhodne na svém nejbližším zasedání, a jejíž rozhodnutí je konečné. Výbor sekce informuje představenstvo Komory o přijetí člena. Přijímání členů Komory prostřednictvím začleněných spolků upravují vnitřní předpisy těchto začleněných spolků. Člen je registrován jako kmenový člen Komory v sekci nebo začleněném spolku, který ho přijal do Komory. Člen Komory může být registrován a zapojen do činnosti také u jiných sekcí Komory nebo začleněných spolků, než kde má kmenové členství; tato registrace a zapojení představuje nekmenové členství. Evidenci kmenových a nekmenových členů vedou v rámci své působnosti sekce nebo začleněné spolky, které odpovídají za řádné vedení evidence svých členů. Komora vede centrální evidenci členů Komory. Seznam členů může být veden elektronickou formou. Zápisy a výmazy týkající se členství provádí představenstvo, které také odpovídá za řádné vedení seznamu členů Komory.
§ 7
Členství v Komoře zaniká zánikem práva vykonávat znaleckou činnost rozhodnutím orgánu, který znalce jmenoval vystoupením na základě písemného oznámení člena zaslanému výboru sekce, v níž je registrován jako kmenový člen Komory příslušnému orgánu začleněného spolku, v němž je registrován jako kmenový člen Komory, a to dnem doručení takového oznámení dnem ukončení členství začleněného spolku v Komoře, v němž má člen Komory evidováno kmenové členství zrušením členství pro neplacení členských příspěvků, pokud člen Komory nezaplatí členský příspěvek ani v přiměřené lhůtě dodatečně stanovené výborem sekce nebo příslušným orgánem začleněného spolku, přestože byl předem v písemné nebo jiné výzvě na tento následek prokazatelným způsobem upozorněn; členství zaniká k poslednímu dni v měsíci, ve kterém skončila lhůta dodatečně určená výborem sekce nebo příslušným orgánem začleněného spolku k uhrazení členského příspěvku, vyloučením. O zrušení členství nebo vyloučení rozhoduje výbor sekce nebo příslušný orgán začleněného spolku, v němž má člen Komory evidováno kmenové členství. Člen může být vyloučen z Komory, pokud porušuje a neplní povinnosti člena, které vyplývají ze stanov, ačkoliv již byl písemně vyzván příslušným orgánem sekce nebo začleněného spolku, aby od takového jednání upustil a ve stanovené lhůtě zjednal nápravu, závažným způsobem poruší pravidla profesní etiky a chování členů Komory (Etický kodex) svým jednáním způsobil Komoře nebo začleněnému spolku nikoliv nepatrnou hmotnou nebo jinou zvlášť závažnou újmu. Člen, proti kterému směřuje návrh na vyloučení, má právo se s návrhem seznámit, žádat jeho vysvětlení a výboru sekce nebo příslušnému orgánu začleněného spolku doložit a obhajovat své jednání. Vyloučený člen může do 15 dnů od doručení rozhodnutí o svém vyloučení navrhnout v písemné formě, aby toto rozhodnutí přezkoumala dozorčí rada sekce nebo příslušný orgán začleněného spolku. Pokud dozorčí rada sekce nebo příslušný orgán začleněného spolku shledá, že vyloučení člena je v rozporu se stanovami, Etickým kodexem nebo zjistí jiné důvody hodné zvláštního zřetele ve prospěch vyloučeného člena, orgán, který původně rozhodl, své rozhodnutí o vyloučení člena zruší. Člen Komory, jehož členství zaniklo, nemá nárok na vrácení členského příspěvku na běžný kalendářní rok.
§ 8
Člen Komory má právo zejména: volit a být volen do orgánů sekce a Komory podílet se podle své odbornosti a zájmu na plnění poslání a předmětu činnosti Komory předkládat dotazy, návrhy a podněty ke zlepšení činnosti Komory, s právem být informován o způsobu jejich vyřízení každoročně být seznámen s hospodařením sekce i Komory za předcházející kalendářní rok a s plánovanými výdaji na následující období nahlížet do všech podkladů týkajících se činnosti sekce, ve které je registrováno jeho kmenové členství ve sporných záležitostech obrátit se na dozorčí radu sekce, případně na dozorčí radu Komory konzultovat v rámci Komory právní, odborné a jiné otázky související s výkonem funkce znalce podílet se na výhodách plynoucích z členství v Komoře být informován o činnosti Komory být informován o všech akcích pořádaných Komorou, účastnit se jich podle podmínek stanovených pro jednotlivé akce. Člen Komory je povinen zejména: dodržovat stanovy Komory a řídit se rozhodnutími jejích orgánů dodržovat pravidla profesní etiky a chování členů Komory (Etický kodex) spolupodílet se v rozsahu minimálně 3 hodiny měsíčně na naplňování poslání a předmětu činnosti Komory řádně plnit funkce, do kterých byl zvolen a úkoly, kterými byl pověřen uhradit sekci, jíž je členem, každoročně do stanoveného termínu roční členské příspěvky.
§ 9
Čestným členem Komory se může stát pouze fyzická osoba, která se svou činností významně podílela na činnosti Komory. O udělení čestného členství rozhoduje představenstvo Komory, stejně tak i o jeho ukončení. Podmínkou udělení čestného členství je souhlas osoby, které má být čestné členství uděleno. Čestné členství opravňuje podílet se na právech člena Komory v rozsahu, který určí v rámci svých kompetencí představenstvo Komory.
§ 10
Jménem Komory jedná, podepisuje a Komoru navenek zastupuje předseda a místopředseda samostatně, nebo jiný pověřený člen. Pověření se prokazuje zápisem z jednání představenstva nebo plnou mocí.
§ 11
Orgány Komory jsou:
Orgány Komory od nejnižšího k nejvyššímu (kromě valné hromady sekce) jsou voleny a odpovídají za svou činnost členům a orgánům, které je zvolily. Volební období je čtyřleté. Členové volených orgánů Komory jsou povinni vykonávat své funkce poctivě a zodpovědně a jednat s péčí řádného hospodáře. Usnesení orgánů Komory jsou závazná pro jejich členy a pro orgány jimi volené. Pokud není způsob navrhování kandidátů upraven ve stanovách, jsou podrobnosti stanoveny ve volebním řádu. Zvoleni jsou kandidáti s dosaženým nejvyšším počtem hlasů. Dosažení nadpoloviční většiny není vyžadováno.
§ 12
Zasedání svolává předseda, popř. místopředseda kolektivního orgánu písemně (e-mailem) s uvedením programu a zasláním podkladů nejméně 10 dnů předem. Zasedání všech kolektivních orgánů jsou neveřejná, pokud jednotlivý orgán o svém konkrétním zasedání nerozhodne jinak. Jednání kolektivního orgánu řídí jeho předseda, místopředseda nebo pověřený člen. V případě potřeby jsou pro účel konkrétního jednání kolektivního orgánu voleny dočasné komise: mandátová, volební, návrhová a další komise s pověřením k projednání navrženého problému. Kolektivní orgány Komory jsou schopny se usnášet, pokud je přítomna nadpoloviční většina všech jejich členů, na sněmu nejméně dvou třetin řádně zvolených delegátů. Hodinu po zahájení určeném v pozvánce jsou kolektivní orgány schopny usnášet se za přítomnosti nejméně jedné třetiny členů, na sněmu nejméně nadpoloviční většiny řádně zvolených delegátů. Usnesení kolektivního orgánu je platné, pokud pro něj hlasuje většina přítomných, pokud stanovy nestanoví jinak. O způsobu hlasování rozhodne kolektivní orgán při schvalování programu svého jednání. Nejprve se hlasuje o návrhu předloženém podle programu jednání. Pokud není přijat, hlasuje se o případném návrhu vzneseném v průběhu zasedání. V případě více návrhů, v pořadí, v jakém byly předloženy. Kolektivní orgán může při schvalování programu svého jednání omezit délku diskusních příspěvků k jednotlivým bodům. Kolektivní orgány Komory, kromě sněmu Komory, jsou schopny se také usnášet, tvoří-li součet členů tohoto kolektivního orgánu osobně přítomných a vzdáleně přítomných, kteří jsou aktivně připojeni v reálném čase (on line) prostřednictvím elektronického zařízení, nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Kolektivní orgány Komory, kromě sněmu Komory, v době mezi svými zasedáními mohou o jednotlivých věcech rozhodnout zasláním stanovisek jeho jednotlivých členů elektronickou cestou (e-mailem) nadpoloviční většinou všech členů tohoto orgánu. Průběh jednání sněmu Komory i valných hromad sekcí blíže upravuje jejich jednací řád. Kolektivní orgány Komory vyhotovují o svých jednáních a usneseních zápisy. Pokud není usnesení přijato jednomyslně, v zápise se uvádí počet členů hlasujících, pro, proti a kolik členů se zdrželo hlasování. Zápis ověřuje svým podpisem předsedající. Všechny volené funkce v orgánech Komory jsou vykonávány bez úplaty. Mohou však být poskytnuty jednorázové odměny. Lze poskytnout také náhrady podle příslušných předpisů.
§ 13
Člen Komory ve volené funkci může před uplynutím funkčního období ze své funkce odstoupit na základě písemného oznámení doručeného orgánu, který ho zvolil. Účinnost odstoupení z funkce nastává dnem následujícím po projednání orgánem, který ho zvolil, nejpozději však uplynutím 60 dnů ode dne, kdy bylo příslušnému orgánu doručeno písemné oznámení, a to za předpokladu, že nebude mezi odstupujícím funkcionářem a příslušným orgánem písemně dohodnuto jinak. Členové volených orgánů Komory jsou odvolatelní těmi orgány, které je zvolily. Dozorčí rada Komory musí být bez průtahů doplněna do počtu 3 členů, pokud počet jejich členů klesne pod 3 členy. Dozorčí rady sekcí musí být bez průtahů doplněny, pokud počet jejich členů klesne pod 3 členy. Při odstoupení, odvolání nebo skončení funkčního období se mezi dosavadním a novým funkcionářem provádí protokolární předání a převzetí funkce.
§ 14
Orgány Komory mohou zřizovat své poradní odborné komise či rady a jmenovat jejich členy. Komise či rady mohou být také pověřeny výkonem konkrétního usnesení orgánu, který je zřídil. Členové odborných komisí či rad jsou ze svých funkcí odvolatelní orgánem, který je zvolil. Předsedou odborné komise či rady je zpravidla člen orgánu, která odbornou komisi či radu zřídila. Předseda odborné komise či rady podává pravidelné zprávy o činnosti odborné komise či rady orgánu, který ho zvolil.
§ 15
Sněm Komory je nejvyšším orgánem Komory. Sněm svolává představenstvo Komory každoročně. Mimořádný sněm svolává představenstvo Komory, požádá-li o to dozorčí rada Komory nebo většina členů představenstva nebo alespoň jedna třetina členů Komory. Sněm Komory je shromážděním delegátů všech členů Komory. Klíč k volbě delegátů na sněm stanoví představenstvo.
Do působnosti sněmu Komory náleží zejména:
Ustavující schůze Komory může rozhodnout o zřízení sekcí. Jejich kmenovými členy se stanou zakládající členové Komory. Ustavující schůze Komory může rozhodnout o začlenění spolků do Komory. K rozhodnutí o zrušení Komory s likvidací nebo o její přeměně je zapotřebí dvou třetin hlasů všech přítomných delegátů sněmu Komory. Volby jednotlivých orgánů Komory jsou prováděny sestupnou formou, počínaje předsedou představenstva Komory a konče členy etické komise. Zvolen do funkce je kandidát, který dosáhne nejvyššího počtu hlasů pro danou funkci. Náhradníkem pro případnou kooptaci je kandidát, který v pořadí dosáhl druhý největší počet hlasů pro danou funkci.
§ 16
Představenstvo Komory je statutárním orgánem Komory a je složeno z:
§ 17
Předseda představenstva Komory v rámci své působnosti zejména: zajišťuje realizaci usnesení Sněmu a představenstva Komory zajišťuje řídící a koordinační činnost Komory předsedá jednání sněmu Komory a zasedáním představenstva, případně pověřuje jejich řízením jiného člena představenstva svolává zasedání představenstva Komory. V případě, že předseda představenstva není schopen vykonávat svou funkci z vážných důvodů, přebírá všechny jeho pravomoci místopředsedova.
§ 18
Dozorčí rada Komory je nejvyšším kontrolním orgánem Komory. Při své činnosti se řídí stanovami Komory, usneseními sněmu a příslušnými právními předpisy. Dozorčí rada Komory je samostatným a nezávislým orgánem a je odpovědná pouze sněmu, jemuž podává zprávu o své činnosti. Všechny orgány Komory jsou povinny poskytovat členům dozorčí rady potřebnou součinnost. Dozorčí rada má 3 členy. Předseda dozorčí rady je volen členy dozorčí rady. Členy dozorčí rady nemohou být členové představenstva Komory nebo osoby jim blízké. Pro usnášení dozorčí rady platí, že při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy dozorčí rady nebo jím pověřeného člena rady, který předsedu v jeho nepřítomnosti zastupuje. Dozorčí rada zasedá podle potřeby, nejméně však dvakrát ročně. Dozorčí rada zejména průběžně kontroluje plnění usnesení sněmu a představenstva Komory sleduje dodržování stanov Komory a ostatních vnitřních předpisů v rámci celé Komory průběžně provádí kontrolu hospodaření Komory o své činnosti informuje představenstvo Komory a předkládá návrhy na odstranění zjištěných nedostatků. Předseda dozorčí rady nebo jím pověřený člen dozorčí rady je oprávněn účastnit se jednání orgánů Komory s hlasem poradním a může předkládat návrhy v rámci své působnosti.
§ 19
Etická komise Komory je samostatným a nezávislým orgánem a je odpovědná pouze sněmu, jemuž podává zprávu o své činnosti. Etická komise má 3 členy. Předseda Etické komise je volen členy Etické komise. Členy Etické komise nemohou být členové představenstva Komory nebo osoby jim blízké. Pro usnášení Etické komise platí, že při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy Etické komise nebo jím pověřeného člena rady, který předsedu v jeho nepřítomnosti zastupuje. Etická komise rozhoduje o provinění členů Komory proti pravidlům profesní etiky a chování členů Komory (Etický kodex), a to na základě podnětu podaného kterýmkoliv orgánem Komory. Etická komise o své činnosti informuje představenstvo. Je oprávněna předkládat představenstvu Komory i ostatním orgánům Komory svá doporučení. Etická komise zasedá podle potřeby.
§ 20
Sekce je složkou Komory bez právní působnosti. Název sekce musí obsahovat text "Sekce ....... České znalecké komory, z.s.". Založení sekce, s výjimkou zřízení sekce ustavující schůzí Komory, se děje formou ustavující schůze, kterou svolá zakladatel splňující podmínky členství v Komoře. Přítomní svým podpisem na listině přítomných stvrdí svůj zájem stát se členem Komory splnění podmínek pro členství v Komoře souhlas se stanovami Komory. Zakladatel doručí představenstvu Komory usnesení o založení sekce a listinu přítomných. Sekce Komory vznikne souhlasem nadpoloviční většiny členů představenstva nebo zřízením sekce ustavující schůzí Komory. Sekce vznikají podle odbornosti a sdružují členy jednoho či několika zpravidla příbuzných znaleckých oborů, odvětví či specializací v příslušném územním celku. Sekce v souladu s podmínkami vyvíjí činnost k plnění poslání a úkolů Komory. Sekce sledují a koordinují aktivity svých členů v rámci Komory. Podle potřeby a odborných zájmů svých členů sekce vytváří skupiny, které rozvíjejí činnost a plní úkoly v rozsahu územní působnosti sekce. Minimální počet členů sekce je 10. Dočasně, maximálně po dobu 6 měsíců, může být počet členů nižší. Orgány sekce jsou valná hromada, výbor sekce, předseda sekce a dozorčí rada sekce. Sekce je povinna každoročně do stanoveného termínu poukázat na účet Komory příslušnou část členských příspěvků, s nimiž má právo hospodařit představenstvo Komory. Sekce je povinna každoročně do stanoveného termínu zaslat představenstvu aktualizovaný seznam svých členů. Činnost sekce může být ukončena na základě usnesení valné hromady sekce, usnese-li se na tom 2/3 většina přítomných členů sekce. Své rozhodnutí sdělí bez odkladu představenstvu Komory.
§ 21
Valná hromada sekce je nejvyšším orgánem sekce. Schází se podle potřeby, nejméně však jednou za rok, a to buď osobně, nebo vzdálenou účastí v reálném čase (on line) prostřednictvím elektronického zařízení. Valnou hromadu svolává výbor sekce. Výbor sekce je povinen svolat valnou hromadu, požádá-li o to alespoň třetina členů sekce. Valná hromada volí a odvolává předsedu sekce, členy výboru sekce a členy dozorčí rady sekce. Volební období je čtyřleté. Valná hromada volí delegáty na sněm a prostřednictvím představenstva Komory navrhuje sněmu kandidáty na funkce volené sněmem. Valná hromada rozhoduje o výši členského příspěvku pro sekci. Zápis z valné hromady zašle nebo předá předseda sekce představenstvu Komory do 30 dnů od konání valné hromady.
§ 22
Výbor sekce je výkonným orgánem sekce v době mezi valnými hromadami. Počet členů výboru určí valná hromada. Výbor však musí být nejméně tříčlenný. Výbor sekce plní úkoly uvedené v těchto stanovách, uložené valnou hromadou a sněmem. Výbor sekce vede evidenci členů sekce. V čele výboru je předseda sekce. Výbor sekce se schází podle potřeby, a to buď osobně, nebo vzdálenou účastí v reálném čase (on line) prostřednictvím elektronického zařízení. Schůzi výboru svolává předseda sekce. Výbor sekce řeší problémy vzniklé v sekci a případně členů sekce. Člen má právo odvolat se do jednoho měsíce od doručení rozhodnutí výboru sekce o zániku členství k valné hromadě prostřednictvím výboru sekce a v ostatních případech k představenstvu Komory. Výbor sekce může zajišťovat i nakladatelskou, vydavatelskou, pedagogickou a organizační činnost. Výbor sekce hospodaří s finančními a hmotnými prostředky sekce. Výbor sekce má právo volit a delegovat jednoho člena sekce do představenstva Komory.
§ 23
Předseda sekce je statutárním orgánem sekce. Předseda podepisuje jménem sekce tak, že k vytištěnému nebo napsanému názvu sekce připojí svůj podpis. Předseda sekce zejména zabezpečuje realizaci usnesení valné hromady sekce zabezpečuje řídící a koordinační činnost v rámci sekce svolává a řídí zasedání výboru sekce předsedá valné hromadě sekce. V případě nepřítomnosti je předseda zastupován místopředsedou nebo jiným pověřeným členem výboru sekce. Pro jednání v jednotlivých případech může předseda pověřit zastupováním další členy sekce.
§ 24
Dozorčí rada sekce je nejvyšším kontrolním orgánem sekce. Při své činnosti se řídí stanovami Komory, usneseními sněmu Komory, usneseními valné hromady sekce a příslušnými právními předpisy Dozorčí rada sekce je samostatným a nezávislým orgánem sekce a je odpovědná pouze valné hromadě sekce, jíž podává zprávu o své činnosti Dozorčí rada má 3 členy. Předseda dozorčí rady sekce je volen členy dozorčí rady sekce. Členy dozorčí rady nemohou být členové výboru sekce nebo osoby jim blízké. Pro usnášení dozorčí rady sekce platí, že při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy dozorčí rady nebo jím pověřeného člena rady, který předsedu v jeho nepřítomnosti zastupuje. Dozorčí rada sekce zejména průběžně kontroluje plnění usnesení sněmu Komory, valné hromady sekce a výboru sekce sleduje dodržování stanov Komory a ostatních vnitřních předpisů v rámci sekce průběžně provádí kontrolu hospodaření sekce o své činnosti informuje výbor sekce a předkládá návrhy na odstranění zjištěných nedostatků. Dozorčí rada sekce zasedá podle potřeby. Předseda dozorčí rady sekce nebo jím pověřený člen dozorčí rady je oprávněn účastnit se jednání výboru sekce s hlasem poradním a může předkládat návrhy v rámci své působnosti.
§ 25
Spolek je začleněn do Komory na základě svého zájmu o začlenění a schválením nadpoloviční většinou členů představenstva Komory nebo ustavující schůzí Komory. Začleněný spolek deleguje svého jednoho člena do představenstva Komory. Začleněný spolek v souladu s podmínkami vyvíjí činnost k plnění poslání a úkolů Komory. Začleněný spolek sleduje a koordinuje aktivity svých členů v rámci Komory. Začleněný spolek je povinen každoročně do stanoveného termínu poukázat na účet Komory příslušnou část členských příspěvků, s nimiž má právo hospodařit představenstvo Komory. Začleněný spolek může na základě rozhodnutí učiněného v souladu s jeho stanovami ukončit své členství v Komoře. Představenstvo Komory může rozhodnout o zrušení začlenění spolku, pokud začleněný spolek po delší dobu se neúčastní činnosti Komory vyvíjí činnost, která je v rozporu se stanovami a Etickým kodexem Komory poškozuje dobré jméno Komory ani přes upozornění a stanovení dodatečného termínu nepoukáže na účet Komory příslušnou část členských příspěvků, s nimiž má právo hospodařit představenstvo Komory.
§ 26
Komora zanikne, usnese-li se na tom dvoutřetinová většina účastníků sněmu. Účastník sněmu (delegát) je při hlasování o zániku Komory vázán usnesením valné hromady sekce, kterou zastupuje nebo příslušného orgánu začleněného spolku, který ho delegoval. Po zrušení Komory bez právního nástupce se provede majetková likvidace. O jejím způsobu a použití likvidačního zůstatku rozhodne sněm. Likvidaci provede likvidační komise zvolená sněmem. Ustanovení předchozích odstavců tohoto paragrafu platí přiměřeně pro zánik a majetkovou likvidaci sekcí.
§ 27
Tyto stanovy jsou platné a účinné jejich schválením.
V Praze dne 21. června 2016.
Česká znalecká komora, z.s., Roháčova 170/8, Žižkov, Praha 130 03
© Analytic,2017